Rådgivningstilbud til dig, der har det svært
Er du mellem 12 og 30 år, og har du det svært? Så kan du få gratis rådgivning og hjælp.
Hvis du er mellem 12 og 25 år, kan du hos headspace Gladsaxe finde én at snakke med om de udfordringer, du har i dit liv. Det kan f.eks. være kærestesorger, familieproblemer, misbrug, problemer i skolen, eksamensangst, selvskadende adfærd, spiseforstyrrelser, mobning, depression, ensomhed eller hjemløshed.
Er du mellem 15 og 30 år, kan du derudover få tilbudt op til 5 gratis samtaler hos en psykolog i Ungeenheden. Samtalerne er anonyme og vil tage udgangspunkt i dine aktuelle problemer. Vi kan eventuelt guide dig videre til hjælp andre steder.
Pårørende, venner og professionelle
Er du pårørende, ven eller har en profesionel relation til en ung, der oplever problemer med konflikter i hjemmet, i skoleindsatsen, i valg af venner? Eller er du bekymret over at dit barn eller ven ofte er trist? I Gladsaxe har vi en lang række tilbud, der kan hjælpe unge tilbage på sporet igen.
Undervisningsmateriale til skoler og ungdomsuddannelser
- Angstforeningen har lavet et digitalt undervisnings- og informationsmateriale til børn og unge fra 5.-10. klasse.
- Bryd tavsheden - ta´ fat i hinanden er digitalt og interaktivt materiale til unge i alderen 14-20, til forældre, lærere og pædagoger
- Få digitalt undervisnings og inspirationsmateriale til MOTION, BEVÆGELSE OG SUNDHED hos Sunde erhvervsskoler
- Etisk Råd har i samarbejde med Psykiatrifonden og Børnerådet udarbejdet et debatmateriale om unge og psykisk sygdom.