Gladsaxe skal være et trygt sted at bo og færdes for børn og unge såvel som for voksne. Vi ser et solidt trivselsfremmende og forebyggende arbejde blandt alle Gladsaxes børn og unge som en integreret del af denne indsats.
Den forebyggende indsats er samlet i SSP Læseplanen som er bygget op omkring obligatoriske læringsmål for hhv. 0.-3. klasse, 4.-6. klasse og 7.-9. klasse, samt anbefalinger til undervisningsmaterialer.
Formålet med SSP læseplanen er, at bidrage til det kriminalitetsforebyggende arbejde i grundskolen og at ruste eleverne til deres børne- og ungdomsliv.
Med SSP læseplanen sættes fokus på fællesskab, trivsel og social kapital, for at skabe en god og tryg skolegang. Der arbejdes med overdrivelser og social pejling, fordi opfattelsen af andres adfærd - der ofte er overdrevet - har betydning for den risikoadfærd eleverne selv kaster sig ud i. Og endelig arbejdes der med at styrke elevernes mestring og handlekompetence, fordi det ikke er nok at de kender til forskellige problemstillinger, hvis ikke de også kan handle på dem i en kompleks virkelighed. SSP læseplanen er udviklet, så den spiller sammen med de trinmål for børns udvikling, som er vedtaget i Gladsaxe Kommune.
SSP læseplanen bygger på teori om social kapital, social pejling og risikoadfærd.
En central del af SSP læseplanen er, at der arbejdes med klassens adfærd. Ønsket er at bidrage til at opbygge en kultur der gør at børn og unge er glade for at komme i skolen og kan være sig selv sammen med deres kammerater, for på den måde at medvirke til det kriminalitetsforebyggende arbejde og til at mindske risikoadfærd.
Læseplanens grundantagelsen er, at vi som mennesker er sociale væsener og at vores sociale netværk er værdifulde.
Som en rød tråd gennem hele læseplanen arbejdes der med, at styrke den sociale kapital og at skabe bevidsthed omkring social pejling. Der trækkes således på et teoretisk grundlag der har vist sig at have effekt. I Danmark er dette fx vist i Ringstedforsøget og Aarhuseksperimentet, hvor man er lykkedes med, bl.a. at reducere risikoadfærd, skolefravær og kriminalitet.
Høj social kapital er en egenskab ved et socialt netværk og betyder at mange elever er indbyrdes venner, kan lide at være sammen, hjælper hinanden og stoler på hinanden.
Social pejling bygger på en antagelse om, at mennesker generelt gerne vil opfører sig, som det forventes af dem. Men en (ofte fejlagtig) forståelse af, at andre fx ryger eller drikker, kan få de fleste til at tilsidesætte deres personlige viden, værdier og holdninger for ikke at komme til at afvige fra det de opfatter som det normale.
Med udgangspunkt i arbejdet med social kapital og social pejling, skal læseplanen bidrage til, at styrke kendskabet til andre børn og unges værdier og accepten af den enkeltes svagheder samt skabe et mere realistisk billede af deres kammerater.
Skolelederen har det overordnede ansvar for skolens SSP arbejde, herunder arbejdet med læseplanen.
Det er som udgangspunkt klasseteamets pædagog(er), der er ansvarlige for, at SSP læseplanen bringes i spil på teammøder, samt at sørge for, at der lægges en plan for, hvordan der arbejdes med læringsmålene. Det er klasseteamet som helhed, der er ansvarlige for at man opfylder de relevante læringsmål.
SSP stiller sig til rådighed for at afholde et forældremøde i indskolingen, et på mellemtrinet og et i udskolingen, samt ved særlige behov. Derudover er SSP til rådighed for sparring og evt. uddannelse af personale i tilstrækkeligt omfang, til at kunne gennemfører den kriminalitetsforebyggende undervisning hensigtsmæssigt.
Med SSP-læseplanen er der på baggrund af teoretiske og metodiske overvejelser anbefalet en række materialer der kan bruges til at understøtte arbejdet med læringsmålene. Der kan dog være stor forskel på de enkelte klasser og derfor også på hvilken indgang og materiale det er relevant at bruge.
Hvis du gerne vil have råd og sparring omkring materialerne, så kontakt SSP.
Det er i Gladsaxe besluttet, at SSP læseplanen er obligatorisk. Det betyder, at eleverne i hhv. indskolingen, på mellemtrinnet og i udskolingen skal opnå de færdigheder og den viden der er beskrevet i læringsmålene. Det anbefalede materiale er ikke obligatorisk, men skal i stedet ses som en kilde til inspiration, for de der underviser eleverne i emnerne.
Det er op til underviserne at vælge hvordan, og i hvilke fag, der afsættes tid til arbejdet med SSP læseplanen.
Det anbefalede undervisningsmateriale er udvalgt på baggrund af teoretiske og metodiske overvejelser omkring unges adfærd og kriminalitetsforebyggelse, og er sammensat for at give forskellige perspektiver på de samme overordnende problemstillinger.
Hvis du, i forbindelse med undervisningen af en klasse, vil vide mere om dette, eller gerne vil sparre omkring behandlingen af beslægtede emner, er du velkommen til at kontakte SSP Gladsaxe på mail: [email protected] eller telefon: 39 57 57 05.