Bagsværd Svømmehal er en familievenlig svømmehal med masser af mulighed for både leg, vandsjov og afslapning. Udover de almindelige omklædningsrum har vi separate familieomklædningsrum og puslerum.
I svømmehallen har vi et bassin med udspring, klatrevæg og rutschebane. I den del af bassinet, hvor der er udspring og klatrevæg er dybden 320 centimeter og vandtemperaturen er 28 grader.
Til familierne med mindre børn har vi Strandbredden, der er et legebassin med en temperatur på 33 grader og en dybde fra 0 til 40 centimeter. Der er forskelligt legetøj i bassinet.
Vi har et 25 meter bassin med en temperatur på 28 grader. Dybden går fra 120 centimeter til 140 centimeter. I weekenden har vi "hunden", et stort oppusteligt vandlegetøj på vandet i den side af bassinet, hvor dybden er 120 centimeter.
Adskilt med en glasvæg fra resten af svømmehallen har vi et varmvandsbassin med en temperatur på 33 grader en en dybde på 140 centimeter. Der er direkte adgang til varmvandsbassinet fra familieomklædningsrummene, og der er adgang til puslerum fra varmvandsbassinet. Der er desuden bænk i lokalet med varmvandsbassinet, hvis du har brug for at sidde ned. Du kan læse mere og se åbningstiderne for varmvandsbassinet her.
I svømmehallen har vi desuden en infrarødsauna, der er gratis at benytte, når du har betalt entré. I både herre- og dameomklædning finder du desuden saunaer.
Lufttemperaturen i svømmehallen er mellem 27,5 og 28 grader.
I foyeren ved svømmehallen har vi en café, hvor du kan købe mad og drikkevarer. Læs mere om caféen.
Bag svømmehallen finder du desuden legeområde med klatrenet og hoppepude og træningsområde. Læs mere om træningsområdet.
Bagsværd Svømmehal har normalt åbent alle ugens dage. Se åbningstiderne for Bagsværd Svømmehal.
Du har forskellig muligheder for køb at entré og abonnementer med mere. Se priserne for Bagsværd Svømmehal.