---
title: "Sammen om et nikotin- og røgfrit Gladsaxe"
description: "Alle i Gladsaxe skal have de bedste rammer og forudsætninger for et godt, selvstændigt og aktivt liv"
date: "2026-07-09"
created: "2026-07-09"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Politik](https://gladsaxe.dk/politik)

                    [Planer, politikker og visioner](https://gladsaxe.dk/politik/planer-politikker-og-visioner)

                    [Social og sundhed](https://gladsaxe.dk/politik/planer-politikker-og-visioner/social-og-sundhed)

                    [Rygning og rygepolitik](https://gladsaxe.dk/politik/planer-politikker-og-visioner/social-og-sundhed/rygning-og-rygepolitik)

                [Sammen om et nikotin- og røgfrit Gladsaxe](https://gladsaxe.dk/politik/planer-politikker-og-visioner/social-og-sundhed/rygning-og-rygepolitik/sammen-om-et-nikotin-og-roegfrit-gladsaxe)

# Sammen om et nikotin- og røgfrit Gladsaxe

Med Gladsaxe Kommunes sundhedspolitik ønsker vi, at alle i Gladsaxe skal have de bedste rammer og forudsætninger for et godt, selvstændigt og aktivt liv, hvor flere oplever bedre sundhed og flere gode leveår.

Gladsaxeborgernes rygning og brug af nikotinprodukter som e-cigaretter, vapes, snus, nikotinposer eller ryger vandpibe har stor betydning, fordi konsekvensen af rygning og brugen af nikotinprodukter har den modsatte effekt på borgernes sundhed. På den baggrund har Byrådet besluttet at Gladsaxe Kommune skal arbejde for at opnå et røg- , tobaks- og nikotinfrit Gladsaxe.

##

                                    Et røg- og nikotinfrit Gladsaxe

Gladsaxe Kommune arbejder for at blive en røg- og nikotinfri kommune.

Som medlem af Røg- og nikotinfri Fremtid, et nationalt partnerskab startet af Kræftens Bekæmpelse og Tryg Fonden, ønsker vi at nå et mål om, at ingen børn og unge – og højst 5% af de voksne i Danmark – ryger eller bruger nikotinprodukter i 2030.

Vi samarbejder med ungdomsuddannelser, foreninger, virksomheder og nabokommuner for at skabe røg- og nikotinfri legepladser, fritidstilbud og udemiljøer. Samtidig tilbyder vi støtte og vejledning til at stoppe med og bruge tobak og nikotin.

#### Vejen mod et røg- og nikotinfrit Gladsaxe

Sammen arbejder vi for at realisere visionen om en røg- og nikotinfri kommune. Ud over målene i Røg- og nikotinfri Fremtid fokuserer vi på fire spor:

- Forebyggelse af tobaks- og nikotinstart blandt børn og unge
- Bedre hjælp til borgere, der ønsker at stoppe
- Røg- og nikotinfrie miljøer for alle aldersgrupper
- Røg- og nikotinfri arbejdstid for ansatte i Gladsaxe

#### Forebyggelse af tobaks- og nikotinbrug blandt børn og unge

Vi arbejder på at forebygge tobaks- og nikotinbrug blandt børn og unge, da vi ved, at tidlig eksponering øger risikoen for afhængighed og skader på den unge hjerne. Derfor er børn og unge en vigtig målgruppe for Gladsaxe Kommunes indsats.

#### Hjælp og vejledning til ryge- og nikotinstop

En anden vigtig del er at tilbyde støtte og vejledning til borgere, der ønsker hjælp til tobak og nikotinstop. Der er forskellige tilbud i Forebyggelsescentret, herunder ryge- og nikotinstop forløb, Gladsaxe Kvitter samt individuel rådgivning. Læs om vores [Læs om vores Ryge- og nikotinstopforløb](https://gladsaxe.dk/MOLIRIPAGE/c214d99c-bc4c-4ee0-b47a-4493cf6585a4 "Ryge- og nikotinstopforløb").

#### Indførelse af røg- og nikotinfrie udearealer

Vi arbejder på at gøre udearealer tobaks- og nikotinfri, både kommunale anlæg og i samarbejde med foreninger og idrætsklubber. Ved at skabe tobaks- og nikotinfrie miljøer undgår vi, at børn og unge bliver eksponeret for tobak eller nikotinprodukter.

#### Ansatte i Gladsaxe skal ikke eksponeres for røg og nikotin i deres arbejdstid

Endelig forsøger vi at undgå, at ansatte i Gladsaxe bliver udsat for tobak og nikotin i deres arbejdstid. Gladsaxe Kommune indførte i 2015 røgfri arbejdstid, nu tobaks- og nikotinfri arbejdstid. Forebyggelsescentret gratis stopforløb til ansatte på virksomheder i kommunen.

##### Vejen til en røg- og nikotinfri Kommune

Med Røg- og Nikotinfrit Gladsaxe arbejder vi sammen for at realisere visionen om en røgfri kommune. Det betyder, at vi ud over målene i Røg- og nikotinfri Fremtid arbejder med fire spor for at nå målet:

- Forebyggelse af at begynde at  ryge eller bruge nikotinprodukter blandt børn og unge
- Bedre hjælp til borgere, der ønsker at stoppe  med at ryge eller bruge af nikotinprodukter
- Røg og nikotinfrie miljøer hvor børn, unge og voksne færdes
- Røgfri arbejdstid, herunder tilbud og Stopforløb for virksomheder i Gladsaxe

##

                                    Røg- og nikotinfri fremtid

Røg- og nikotinfri Fremtid er et nationalt partnerskab med mere end 300 virksomheder og organisationer, der bakker op om en overordnet målsætning om, at i 2030 er der ingen børn og unge – og højst 5% af de voksne i Danmark, der ryger eller bruger nikotinprodukter.

På hver deres måde bidrager partnerne til, at tobak eller nikotin ikke skal være en del af unges hverdag. Hverken i skolen, uddannelsessteder, på arbejdet, til sport eller i fritiden.

#### Gladsaxe Kommune er med i partnerskabet

Gladsaxe Kommune har været en del af Røg- og nikotinfri Fremtid siden 2017. De sidste mange år har vi i Gladsaxe arbejdet målrettet for at få bragt antallet af rygere ned, både ved at tilbyde hjælp til ryge- og nikotinstop og indførelse af røg- og nikotinfri arbejds- og skoletid, røg- og nikotinfrie legepladser samt en lang række andre indsatser.

#### Ambitionen er at skabe en røg- og nikotinfri generation

Alle anbefalinger og initiativer er baseret på et solidt, fagligt vidensgrundlag og tager også udgangspunkt i WHO’s anbefalinger. Røgfri Fremtid følger udviklingen tæt i andre lande, søsætter projekter, laver egne undersøgelser og udveksler erfaringer med andre, som arbejder for samme sag.

#### Fokusområder i Røg- og nikotinfri Fremtid

Røg- og nikotinfri Fremtid arbejder for at påvirke lovgivningen, så det bliver sværere at begynde at ryge eller bruge nikotinprodukter og lettere at holde op.
I december 2020 vedtog et flertal af partierne i Folketinget en række tiltag, som blandt andet indeholder disse fire hovedområder: Højere priser på tobak, neutrale tobakspakker, tobak under disken og røgfri skoletid. Det var et vigtigt skridt i den rigtige retning, og det er alle effektive måder at forebygge børn og unges rygning.

Men vi er langt fra i mål. Der er stadig alt for mange unge, der begynder at ryge, og både tobak og nikotin fylder for meget i unges hverdag. Derfor har vi brug for mere ambitiøs lovgivning og lokale indsatser på en række områder. Det gælder for eksempel røg- og nikotinfri miljøer både ude og inde, endnu højere priser på tobak og nikotinprodukter, bedre hjælp til ryge- og nikotinstop og mindre synlig rygning og markedsføring af tobak.

##

                                    Røg- og nikotinfri legepladser

I Gladsaxe er kommunens 14 offentlige legepladser røg- og nikotinfri.

Det betyder, at vi opfordrer alle brugere til at være med til at skabe røg- o gnikotinfrie miljøer, hvor børn og unge færdes, ved ikke at ryge eller bruge e-cigaretter, vapes, snus eller nikotinposer på legepladserne.

#### Rygning og brug af nikotin bør være mindre synlig

Børn og unge er særligt sårbare over for både at prøve de forskellige nikotinprodukter og samtidig hurtigt blive afhængige af både tobaks- og nikotinprodukter som e-cigaretter, vapes, snus og nikotinposer. Med røg- og nikotinfrie legepladser signalerer vi, at rygning og brug af nikotinprodukter på offentlige legepladser ikke bør normaliseres.

Desuden undgår vi, at børn, unge og andre bliver udsat for passiv rygning eller eksponeret for nikotinprodukter, mens de opholder sig på legepladserne. Vi håber, at dette vil påvirke til en adfærd, der viser hensyn over for børn og unge.

Hvis vi kan undgå, at børn og unge begynder at ryge eller bruge nikotinprodukter, kan det medvirke til, at færre bliver afhængige af tobak og nikotin, og dermed at færre bliver ramt af tobaksrelaterede sygdomme.

#### Positiv skiltning

På kommunens 14 offentlige legepladser, herunder Bibliotekshaven og senest Ilbjerg Have i Mørkhøj, er der de seneste år blevet opsat skilte. Skiltningen skal signalere en venlig henstilling frem for et egentligt forbud.

Vores udgangspunkt er, at brugere af tobak og nikotin gerne vil være gode rollemodeller for børn og unge. Derfor satser vi på at skabe røg- og nikotinfrie miljøer gennem venlige opfordringer og henstillinger – og uden løftede pegefingre.

Røg- og nikotinfrie offentlige legepladser er med til at støtte Gladsaxe Kommunes ambition om på sigt at skabe en røgfri generation og blive en røg- og nikotinfri kommune. Kommunen har en ambition om i samarbejde med boligforeninger i Gladsaxe at gøre deres private legepladser røg- og nikotinfrie.

Tobak og nikotinfrihed gælder for alle former for rygning og brug af nikotin herunder cigaretter, pibe, e-cigaretter, snus, tyggetobak, vandpibetobak og lignende.

##

                                    Røg- og nikotinfri arbejdstid

#### Hvad er røg- og nikotinfri arbejdstid?

Tobaks- og nikotinfri arbejdstid handler om at beskytte børn og unge samt ansatte mod tobaksrøg og nikotinprodukter på arbejdspladsen. Det hjælper med at forhindre, at børn og unge begynder at ryge eller bruge nikotinprodukter som e-cigaretter, tyggetobak eller snus. Desuden støtter det dem, der ønsker at stoppe med at ryge eller bruge nikotinprodukter.

#### Røg- og nikotinfri arbejdstid i Gladsaxe Kommune

I Gladsaxe Kommune har det været forbudt at ryge i arbejdstiden siden 2015. Det betyder, at ingen medarbejdere må ryge eller bruge nikotinprodukter som e-cigaretter, tyggetobak eller snus i arbejdstiden, både indendørs og udendørs.

#### Hvem gælder de røg- og nikotinfri arbejdstid for?

Den gælder for alle medarbejdere i Gladsaxe Kommune, herunder gartnere, hjemmepleje, dagtilbud og folkeskoler. Det omfatter alle former for rygning og brug af tobak, herunder cigaretter, piber, e-cigaretter, snus, tyggetobak og vandpibetobak.

#### Tilbud om stopkurser for virksomheder i Gladsaxe Kommune

Til virksomheder der ønsker at indfører røg- og nikotinfri arbejdstid tilbyder Gladsaxe Kommune gratis nikotin-stopkurser til medarbejdere, der ønsker at holde op med at ryge eller bruge nikotinprodukter. Kurserne kan foregå i jeres virksomhed eller i Gladsaxe Kommunes Forebyggelsescenter.

Hvis din virksomhed er interesseret, kan I kontakte Forebyggelsescentret , se kontaktoplysninger nederst på siden

##

                                    Røg- og nikotinfri Idrætstid

#### Hvad betyder "Røg- og Nikotinfri Idrætstid"

Formålet er at beskytte børn og unge mod de skadelige virkninger af tobak og nikotin. Det betyder, at ingen former for rygning eller brug af tobaksprodukter som cigaretter, e-cigaretter, snus osv. er tilladt. Overordnet handler det om at støtte idrætsforeninger og -anlæg i Gladsaxe Kommune i at blive fri for røg og nikotin.

Alle grundskoler og ungdomsuddannelserne har røg- og nikotinfri skoletid
Der er også et generelt forbud mod rygning eller brug af nikotinprodukter indendørs på alle kommunens faciliteter, som idrætshaller og svømmehaller. Siden september 2021 har udendørs idrætsområder i Gladsaxe ligeledes været røg- og nikotinfrie.

#### Hvorfor er det vigtigt?

Målet er at sikre, at børn og unges idrætstid er fri for røg og nikotin og at børn og unge ikke eksponeres for tobaks- og nikotinprodukter, når de færdes på idrætsanlæggene og i deres idrætsforening

#### Positiv tilgang til røg- og nikotinfri idrætstid

Røg og nikotinfri idrætstid skal være synlig i hverdagen, og du vil derfor møde skilte, piktogrammer og plakater, som opfordrer til, at du ikke ryger eller bruger nikotinprodukter dér, hvor vi mødes om idrætten.

Kommunikationen tager udgangspunkt i en positiv tilgang og indeholder budskaber som for eksempel ”Tak fordi du ikke ryger eller bruger snus på vores idrætsanlæg” og ”Tak fordi du ikke ryger i vores idrætsforening”

#### Hvad kan idrætsforeninger gøre

Mange idrætsforeninger i Gladsaxe har allerede indført røg- og nikotinfri idrætstid, og har arbejdet med forskellige tiltag for at synliggøre, at foreningen er røg- og nikotinfri. Nogle har udarbejdet politikker, mens andre har lavet skilte og kommunikeret ud til medlemmerne. Hvis din forening ønsker hjælp til at blive røg- og nikotinfri, kan I kontakte Kultur, Fritid Og Unge på 59 57 53 67 eller FIG for information på Mail: fig@gladsaxe.dk eller telefon: 39 57 62 05.

##

                                    Røg- og nikotinfri skoletid

Den 1. august 2021 blev der med seneste rygelov indført røg og nikotinfri skoletid i alle grundskoler og på alle ungdomsuddannelser i Danmark. Det betyder, at elever og studerende ikke må ryge eller bruge nikotinprodukter i skoletiden, på kurser og lejrskoler.

Der er ligeledes forbud mod røg og brug af nikotinprodukter indendørs i alle kommunens faciliteter, herunder idrætshaller, svømmehaller med videre.

#### Derfor skal børn og unge ikke ryge eller bruge nikotinprodukter

Børn og unges umodne hjerne er særlig følsomme for nikotin, og unge bliver hurtigere nikotin afhængige end voksne. Hjerne er først færdigudviklet omkring 25-årsalderen og mens den unge hjerne er under udvikling, kan nikotinen påvirke udviklingen af de nervebaner i hjernen der kontrollerer opmærksomhed og læring.

Det er påvirkninger i forhold til:

- Kognitive funktioner: Nikotinbrug kan have en skadelig effekt i forhold til opmærksomhed og motivation
- Selvkontrol: Nikotin i barn- og ungdommen kan få betydning for selvkontrol, fx evnen til at regulere følelser og impulsivitet
- Stress: Nikotinbrug hos børn øger risikoen for senere at udvikle høj stressfølsomhed
- Hjernen: Nikotinbrug i ungdommen kan medføre, at der udvikles en betændelseslignede tilstand i hjernen, og forskning tyder på, at netop betændelsen har betydning for de forstyrrelser af hjernens modning, der fører til øget risiko for angst, depression og øget afhængighed.

#### Stoptilbud til elever og ansatte, der ryger og/eller bruger nikotinprodukter

Elever, studerende og ansatte der har brug for hjælp til at stoppe, enten med at ryge eller bruge nikotinprodukter som tyggetobak, nikotinposer, Vapes eller E- cigaretter, har mulighed for at få hjælp til et forløb.

Forebyggelsescentret tilbyder gruppeforløb og individuelle samtaler til unge der ønsker hjælp til at slippe afhængigheden. Ved tilmelding ringer en stoprådgiver til den unge, og laver aftaler om forløb, så I kan komme hurtigt i gang.

Gladsaxe Kommune tilbyder at afholde kurser på uddannelsesstederne eller elever og ansatte kan deltage på kurser i Forebyggelsescenter også hvis de ikke har bopæl i Gladsaxe Kommune.

Har jeres uddannelsessted ønske om at høre mere om, hvilke muligheder der er, for hjælp til at ryge eller nikotinstop kan I kontakte Forebyggelsescentret.

## Vil du vide mere om et røg- og nikotinfrit Gladsaxe?

[Kræftens Bekæmpelse - Fakta om tobak og fakta om rygning](https://www.cancer.dk/forebyg-kraeft/tobak-og-nikotin/fakta/ "Kræftens Bekæmpelse - Fakta om tobak og fakta om rygning")

[Kræftens Bekæmpelse – Nye Tobaks og nikotinprodukter](https://www.cancer.dk/forebyg-kraeft/tobak-og-nikotin/nye-tobaks-og-nikotinprodukter/ "Kræftens Bekæmpelse – Nye Tobaks og nikotinprodukter ")

[Vil du have mere viden om Røg- og nikotinfri Fremtid](https://www.cancer.dk/roegfri-fremtid/ "Vil du have mere viden om Røgfri Fremtid")

## Vil du vide mere om Røg- og nikotinfri Fremtid?

[Læs mere om partnerskabet og find inspirationer, viden, kampagnevideoer og materialer til events og aktiviteter](https://www.roegfrifremtid.dk/om-roegfri-fremtid-2020-p2/ "Læs mere om partnerskabet og find inspirationer, viden, kampagnevideoer og materialer til events og aktiviteter")

## Vil du vide mere om røg- og nikotinfrit legepladser?

- [Få et overblik over tobak- og røgfri udearealer](https://www.cancer.dk/forebyg-kraeft/tobak-og-nikotin/roegfri-miljoer/udearealer/ "Få et overblik over tobak- og røgfri udearealer")

## Mere viden om Røg og nikotinfri arbejdstid

- [Hvad betyder røgfri arbejdstid](https://www.cancer.dk/forebyg-kraeft/tobak-og-nikotin/roegfri-arbejdstid/hvad-betyder-det/ "Hvad betyder røgfri arbejdstid")

## Viden og inspiration til røg og nikotinfrit idrætsliv

- [Vidensråd for Forebyggelse, rapport om nikotin skader på den unge hjerne](https://vidensraad.dk/nyhed/ny-rapport-nikotinbrug-hos-boern-og-unge-kan-give-permanente-skader-paa-hjer "Vidensråd for Forebyggelse, rapport om nikotin skader på den unge hjerne")
- [Myter om snus og sport](https://myteromsnus.dk/snus-goer-mig-bedre-til-sport/ "Myter om snus og sport")
- [Om Røg- og nikotinfri Fremtid på cancer.dk](https://www.cancer.dk/roegfrifremtid/om-roegfri-fremtid-2020-p2/ "https://www.cancer.dk/roegfrifremtid/om-roegfri-fremtid-2020-p2/")

## Vil du vide mere Tobak- og nikotinfri skoletid?

- [Sundheds- og Ældreministeriet, Faktaark om røgfri skoletid](https://www.ism.dk/Media/6/5/K-Faktaark-roegfri-skoletid.pdf "Sundheds- og Ældreministeriet, Faktaark om røgfri skoletid")
- [Røgfriskoletid i grundskolen og på uddannelsessteder](https://www.cancer.dk/forebyg-kraeft/tobak-og-nikotin/skoler-og-uddannelser/roegfri-nikotinfri-skoletid-grundskoler_ungdomsuddannelser/ "Røgfriskoletid i grundskolen og på uddannelsessteder")
- [Vidensråd for Forebyggelse, Rapport om konsekvenser og forebyggelse, nikotinforbrug blandt børn og unge](https://vidensraad.dk/rapport/nikotinbrug-blandt-boern-og-unge-konsekvenser-og-forebyggelse "Vidensråd for Forebyggelse, rapport om konsekvenser og forebyggelse, nikotinforbrug bland børn og unge")

### Røg- og nikotinfri

                                Søborg Hovedgade 198

                                    2860 Søborg

                                Nikotinfri@gladsaxe.dk

### Ring til os

[39 57 57 57](tel:39%2057%2057%2057)
