---
title: "Spar på vandet med simple spareråd"
description: "Hver dansker bruger i gennemsnit 100 liter vand i døgnet. Med enkle ændringer i de daglige vaner kan du hurtigt spare 20-30 liter vand om dagen – og samtidig spare 700 kroner om året."
date: "2026-03-26"
created: "2026-03-26"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Kommunen](https://gladsaxe.dk/kommunen)

                    [Presse](https://gladsaxe.dk/kommunen/presse)

                    [Nyhedsarkiv](https://gladsaxe.dk/kommunen/presse/nyhedsarkiv)

                [Spar på vandet med simple spareråd](https://gladsaxe.dk/kommunen/presse/nyhedsarkiv/spar-paa-vandet-med-simple-spareraad)

# Spar på vandet med simple spareråd

Hver dansker bruger i gennemsnit 100 liter vand i døgnet. Med enkle ændringer i de daglige vaner kan du hurtigt spare 20-30 liter vand om dagen – og samtidig spare 700 kroner om året.

![En bruser, hvor der er fuld tryk på vandet](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/191ad895-a11c-4e54-7d56-08de8a6ca7f8?width=800)

Rent drikkevand er en sårbar ressource, der er under pres. Mange steder i Danmark må vandselskaberne rense vandet med nye filtre eller helt lukke drikkevandsboringer på grund af forurening med pesticider, pfas og andre kemikalier.

Hver dansker bruger i gennemsnit 100 liter vand i døgnet, og derfor er det godt for både drikkevandsressourcerne og for pengepungen at spare på vandet. Og det behøver slet ikke være så svært at, som det måske kan lyde. Med enkle ændringer i de daglige vaner kan du hurtigt spare 20-30 liter vand om dagen. 1.000 liter vand koster 70 kroner, så det svarer til en besparelse på 700 kroner om året. Er I flere i husstanden, bliver besparelsen endnu større.

**Fem simple spareråd**

Bruseren er en vandsluger, der bruger omkring 10 liter vand i minuttet. Vandhaner bruger omtrent det halve, så du kan hurtigt spare mange liter vand ved at skære ned på brugen af rindende vand.

1. **Skær et minut af badet** Hvis du afkorter badet med bare ét minut, bliver det til en besparelse på 3.000 liter vand om året.
2. **Opvask – undgå rindende vand** Vasker du op under rindende vand, bruger du hurtigt 30-40 liter vand på en opvask. Brug i stedet en opvaskebalje. Desuden klarer de fleste opvaskemaskiner opvasken fint – også selvom du ikke skyller af. Så spar på vandet, og lad opvaskemaskinen klare arbejdet.
3. **Tandbørstning – sluk for vandet**
 Husk at slukke for vandet, når du børster tænder – så sparer du 10 liter vand.
4. **Skyl grøntsager i balje**
 Skyl dine grøntsager i en balje i stedet for under rindende vand. Besparelsen er stor, og grøntsagerne bliver lige så rene.
5. **Ha’ koldt vand i køleskabet**
 Spar på vandet ved at have en kande koldt vand i køleskabet – så undgår du at lade vandet løbe til det er helt koldt., så du har koldt vand.

[Læs flere spareråd på gladsaxe.dk/sparpåvandet](https://gladsaxe.dk/borger/miljoe-og-klima/vand-og-kloak/spar-paa-vandet)
