---
title: "Så frøene til et grønt nabofællesskab i Mørkhøj"
description: "Drømmer du om mere biodiversitet, bæredygtighed og stærkere fællesskaber i lokalområdet? 10. september kan du være med til at starte et grønt nabofællesskab i Mørkhøj."
date: "2026-08-25"
created: "2026-08-25"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Kommunen](https://gladsaxe.dk/kommunen)

                    [Presse](https://gladsaxe.dk/kommunen/presse)

                    [Nyhedsarkiv](https://gladsaxe.dk/kommunen/presse/nyhedsarkiv)

                [Så frøene til et grønt nabofællesskab i Mørkhøj](https://gladsaxe.dk/kommunen/presse/nyhedsarkiv/saa-froeene-til-et-groent-nabofaellesskab-i-moerkhoej)

# Så frøene til et grønt nabofællesskab i Mørkhøj

25. august 2026

Drømmer du om mere biodiversitet, bæredygtighed og stærkere fællesskaber i lokalområdet? 10. september kan du være med til at starte et grønt nabofællesskab i Mørkhøj.

![Plakat for grønne nabofællesskaber](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/c491ff9b-47c6-47e0-899d-6b5103c24f92?width=800)

Grønne Nabofællesskaber er lokale grupper af engagerede borgere, der sammen skaber grønne initiativer og bidrager til den grønne omstilling, lige dér, hvor de bor.

Uanset om du brænder for grøn mad, natur, fællesskab eller bare er nysgerrig på, hvordan du kan gøre en forskel, er du meget velkommen. Der vil være oplæg om Grønne Nabofællesskaber samt te/kaffe og lidt sødt til ganen.

Arrangementet er gratis og alle er velkomne. Det afholdes på Mørkhøj Bibliotek torsdag 10. september 19.00-21.00.

[Tilmeld dig begivenheden på Facebook her.](https://fb.me/e/7oIUudDS9)
