Nedtællingen til årets store cykelfest er i gang
17. juli 2025
Der er nu under en måned til, at Gladsaxe tager imod de nationale og internationale topryttere i Danmarks største etapeløb, PostNord Danmark Rundt.
Det er på løbets 2. etape den 13. august, at vi tager imod hele feltet. Vi forventer rytterne ankommer ca. kl. 17, men allerede fra kl. 15 er der TV-skærm på Bagsværd Torv, hvor du kan følge løbet og aktiviteter i butikkerne og i boder langs Bagsværd Hovedgade.
Rytterne ankommer fra Rødovre og kører en såkaldt sprinteretape nord og vest for København. Ellers er ruten den samme som de to tidligere år. Rytterne ankommer via Skovdiget og kører så fire omgange på rundstrækningen: Bagsværdvej, Aldershvilevej, Bindeledet og Bagsværd Hovedgade til Bagsværd Kirke. Her slutter 2. etape af løbet og der skal kåres en etapevinder.🏆🚴♂️
Så kom og vær i cykelfesten fra kl. 15.00. Og husk at lade bilen stå hjemme. Fordel jer også gerne godt rundt på ruten. Der er fx rigtig god plads på Bagsværdvej, langs Bagsværd Sø.
Det er tredje år i træk, at Gladsaxe er målby for PostNord Danmark Rundt. I år er Gladsaxe eneste målby på Sjælland.
Du finder information om trafikale ændringer, boder og aktiviteter på: PostNord Danmark Rundt og Kids Tour
Nyheden er mere end tre måneder gammel. Indholdet kan derfor være forældet.