Lærere
Vores lærere er rigtigt gode til at lære det fra sig og de gør det gerne, med både hoved og hjerte på rette sted.
De er specialister inden for deres fag og ved en masse om, hvad der skal til for at blive god til musik eller billedkunst. Alle vores lærere vil rigtigt gerne dele deres glæde ved det at spille musik og skabe billedkunst sammen med dig.
Fold alle ud
Adam Blinkenberg Koch: Musikhold
[email protected]
Adam underviser musikhold for 3. klasse, 4. klasse og 5. klasse og tager del i skoleprojekter
Alice Grzona: Klaver, Sammenspil
[email protected]
Mobil 93 86 24 65
Alice underviser i klaver og sammenspil på Grønnemose skole og Bagsværd Skole
Amalie Skriver Stevenson Hanna: Grundskole
Anders Benmouyal: Billedkunst
[email protected]
Anders underviser i billedkunst på hold for de 8-11 årige og 11-14 årige på tirsdag på Gladsaxe Skole og torsdag på Grønnemose skole
Anita Kirkeskov Olsson: Grundskole
[email protected]
Anita underviser i grundskolen på Bagsværd skole og Mørkhøj skole og deltager i strygersammenspil på Grønnemose skole.
Anna Stengade: Grundskole, Sang, Sangskrivning
[email protected]
Anna underviser i førskoleaktiviteter og i grundskole på Enghavegård skole og Vadgård skole. Desuden i sang på Grønnemose skole.
Anne Fosdal Lind: Trompet, Blæsersammenspil/-Orkester
[email protected]
Mobil 20 21 17 05
Anne underviser i trompet, kornet og sammenspil for blæsere.
Anke Riechert: Blokfløjte, Sammenspil, Før- & Grundskole
[email protected]
Anke underviser i blokfløjte, sammenspil for blokfløjte, Musik Værksted på Bagsværd skole og Stengård skole, samt Early Literacy og daginstitutioner.
Behnam A. Shirazi: Guitar
Edith Code: Violin, Bratsch, Sammenspil/Orkester
[email protected]
Mobil 21 63 91 03
Edith underviser i violin, bratsch, strygersammenspil og strygerorkester.
Jane Maria Petersen: Billedkunst
[email protected]
Jane underviser billedskolens hold for de 8 - 11 årige, 11 - 14 årige og de 14 til 25-årige.
Jacob Haubjerg: El-bas, El-guitar
Mobil: 22 47 73 54
[email protected]
Jacob underviser i el-bas og rytmisk sammenspil.
Jens Minke; El-guitar, Sammenspil, Teori & Hørelære
[email protected]
Mobil: 22 34 23 51
Jens underviser i el-guitar, teori og hørelære, rytmisk sammenspil, Musikhold for 3. klasse, pigekor og Charlies Blåhval
Jesper Boye Nielsen; Klaver, Keyboard, Sammenspil
[email protected]
Mobil 20 87 43 31
Jesper underviser i rytmisk klaver, keyboard samt de to bands "Monday Moonlight" og "Wednesday Sunshine".
Jesper Falkensteen; Marimba, Trommer, Percussion, Sammenspil
[email protected]
Mobil 21 42 11 56
Jesper underviser i marimba, trommesæt, percussion og marimbaorkestre.
Johanne Høy Hansen: Olietønder, Steelband, Street Band, Grundskole
[email protected]
Johanne underviser i olietønder, Steelband, Street Band, Grundskole på grønnemose skole og Søborg skole og Musikhold for 3. til 5. klasse.
Julius Ditlevsen: Tværfløjte, Sammenspil
[email protected]
Mobil 26 81 43 61
Julius underviser i tværfløjte, Junior Blæs, Blæserorkester og forskellige sammenspil.
Kasper Langkjær: Trommer, Sammenspil
Kasper underviser i trommesæt.
Katrine Schäfer: Før- & Grundskole, Fermat (Matemusik)
[email protected]
Mobil 30 11 08 52
Katrine underviser forældre-barn hold, i grundskolen på Enghavegård skole, Grønnemose skole og Vadgård skole. Katrine har udviklet konceptet Fermat, der lærer børn i grundskolen matematik via musik.
Lovisa Wennesz: Harpe, Sammenspil
Magnus Thuelund: Saxofon, Klarinet, Sammenspil
[email protected]
Mobil: 26 17 98 81
Magnus underviser i saxofon, klarinet, Blæserorkesteret og sammenspil.
Mette Stensgaard Madsen: Grundskole, Klaver, Teori- og Hørelære (Klaverfællestime)
[email protected]
Mobil 26 14 44 99
Mette underviser i grundskolen på Stengård skole, samt klaver og klaverfællestimer på Stengård Skole.
Rebecka Melchior Eide: Klaver, Teori- og Hørelære
[email protected]
Mobil 26 18 42 06
Rebecka underviser i klaver samt teori og hørelære.
Rikke Schou Kofod Olesen: Kor, Sang, Før- og Grundskole
[email protected]
Rikke underviser i førskole, Spirekor for grundskolen på Gladsaxe skole, sang, børnekor og pigekor.
Shannon Ann Hawes: Violin, Sammenspil
Sofie Niebuhr McQueen: Grundskole, Sang
[email protected]
Sofie underviser i grundskolen på Buddinge skole og musikhold for 3. klasse. Sofie er også underviser i sang.
Steffen Blume: Trækbasun, Tuba, Sammenspil
[email protected]
Steffen underviser i trompet, trækbasun og andre af de dybe messingblæsere.
Steffen er også medunderviser i blæsersammenspil, som blæserorkestre og Street Band.
Susanne Olschansky: Fagot, Sammenspil