---
title: "Beredskabskonference 2025"
description: "Hvad er kommunens, virksomhedernes og borgernes rolle i en krisesituation?"
date: "2025-05-19"
created: "2025-05-16"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Erhverv](https://gladsaxe.dk/erhverv)

                    [Nyheder til virksomheder](https://gladsaxe.dk/erhverv/nyheder-til-virksomheder)

                [Beredskabskonference 2025](https://gladsaxe.dk/erhverv/nyheder-til-virksomheder/beredskabskonference-2025)

# Beredskabskonference 2025

Hvis krisen rammer skal kommunen, lokale virksomheder og borgere være forberedte og stå sammen - og vi skal gøre som vi plejer.

## Hvordan står vi stærkere sammen i en krisesituation?

Det spørgsmål samlede i dag over 80 deltagere fra lokale virksomheder, uddannelsesinstitutioner og kommunale aktører til Gladsaxe Kommune.

Borgmester Trine Græse åbnede Beredskabskonferencen med en klar melding: Danmark står over for det mest komplekse trusselsbillede siden Anden Verdenskrig. Det stiller nye krav til vores evne til at samarbejde og tage ansvar – både som kommune, virksomheder og borgere. Samfundets kritiske ressourcer skal bruges dér, hvor behovet er størst, derfor er det vigtigt at vi kan klare os selv i tre døgn.

Herefter fulgte en aktuel og tankevækkende analyse af den globale sikkerhedssituation leveret af lektor ved Forsvarsakademiet Peter Viggo Jakobsen. Fokus var på virksomhedernes rolle – både når det gælder forsyningskæder, produktion og cybersikkerhed - Peter Viggo gentog igen og igen - opfind ikke nyt i en krise, gør det I plejer at gøre!

Rasmus Storgaard Petersen, beredskabsdirektør i Beredskab Øst, satte ord på vigtigheden af at mobilisere samfundets ressourcer i en krisesituation – og ikke mindst, hvordan virksomheder kan være med til at sikre en hurtig tilbagevenden til normal drift, blandt andet ved at kunne klare sig selv.

Konferencen bød også på stærke praksiseksempler:

- **﻿﻿**Ditte Therese Ekman Strecker fra Novafos delte viden om, hvordan de arbejder med beredskabsplanlægning inden for drikkevand, spildevand og IT.
- Thomas Kudsk Jensen fra Aleris pegede på cybertruslen som en af de største risici – og hvordan de arbejder strategisk med forskellige sikkerhedsrammeværk.

Sidst men ikke mindst faciliterede Erhvervschef i Gladsaxe Kommune og leder af Gladsaxe Erhvervsby - et partnerskab for bæredygtig vækst og livskvalitet, Karen Brosbøl Wulf dialogen om, hvordan vi kan samarbejde på tværs af lokalområder, brancher, kompetencer og ressourcer.

###
Gode bud på temaer til næste dialog

- **NABO HJÆLP**, deling af kompetencer og ressourcer på tværs af virksomheder
- **VIDENSDELING**, opbygge netværk på teknisk niveau, branche niveau
- **DEFINERE ROLLER/ANSVAR**, internt og dernæst med andre.

Mange tak til WORQ - The Comfy Office Hub. for at lægge fantastiske rammer til – og tak til alle deltagere, der bidrog til en både inspirerende og handlekraftig dag. Vi glæder os til at følge op på konferencens dialoger.

###
Vil du vide mere?

Vil du høre mere om Gladsaxes stærke beredskabsarbejde og muligheden for at være med i kommende dialoger og netværk?
Så kontakt erhvervskonsulent Kirsten Voxtrup på kivope@gladsaxe.dk

![Borgmester Trine Gr&#xE6;se](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/781f3123-e259-4d5b-54ce-08dd8b99f0e0?width=800)Borgmester Trine Græse

![Peter Viggo Jakobsen, Lektor i Institut for Strategi ved Forsvarsakademiet](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/d1dd3d0c-f6c3-4d5f-54d0-08dd8b99f0e0?width=800)Peter Viggo Jakobsen, Lektor i Institut for Strategi ved Forsvarsakademiet

![Rasmus Storgaard, Beredskabsdirekt&#xF8;r i Beredskab &#xD8;st](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/e8fcf57b-6bc6-47b0-54cb-08dd8b99f0e0?width=800)Rasmus Storgaard, Beredskabsdirektør i Beredskab Øst

![Ditte Therese Ekman Strecker, Novafos](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/1ddbb9f2-a5d1-4b41-54cc-08dd8b99f0e0?width=800)Ditte Therese Ekman Strecker, Novafos

![Thomas Kudsk Jensen, Aleris](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/0da3d233-aa01-4430-54cf-08dd8b99f0e0?width=800)Thomas Kudsk Jensen, Aleris

![Karen Brosb&#xF8;l Wulf, Erhvervschef i Gladsaxe Kommune](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/609d8378-e883-45c2-54cd-08dd8b99f0e0?width=800)Karen Brosbøl Wulf, Erhvervschef i Gladsaxe Kommune

Nyheden er mere end tre måneder gammel. Indholdet kan derfor være forældet.
