---
title: "Flagdag i Gladsaxe"
description: "Dagen hvor tidligere udsendte bliver fejret. Hvert år 5. september."
date: "2026-06-15"
created: "2024-07-08"
tags:
  - "5. september"
  - "tidligere udsendte"
  - "flaghejsning"
  - "krigsveteraner"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Borger](https://gladsaxe.dk/borger)

                    [Sundhed og omsorg](https://gladsaxe.dk/borger/sundhed-og-omsorg)

                [Flagdag i Gladsaxe](https://gladsaxe.dk/borger/sundhed-og-omsorg/flagdag-i-gladsaxe)

# Flagdag i Gladsaxe

I anledning af den årlige Flagdag for Danmarks udsendte ønsker Byrådet at sætte fokus på dem, som har været med til at løse krævende opgaver under ofte vanskelige og risikofyldte forhold rundt om i verden. Vi inviterer traditionen tro til flagdag, hvor der vil være mulighed for hyggeligt samvær med andre veteraner fra kommunen og medlemmer af Gladsaxe Byråd og øvrige nysgerrige og interesserede borgere.

Alle er velkomne, men særlig invitation er sendt til tidligere udsendte.

## Flagdag på Bagsværd Fortet 5. september kl. 14-16

Borgmestertale, børnemedaljer, håndgranatkast og rundvisning på Bagsværd Fortet

Som noget ganske særligt i år foregår fejringen ved Bagsværdfortet og den lille militære træningsbane, som ligger der.

Eftermiddagen indledes af borgmester Serdal Benli, som taler og uddeler børnemedaljer til de børn, som har måttet undvære deres forældre i forbindelse med udsendelse.

Lokalhistorisk forening viser rundt i det ellers lukkede fort, og frivillige fra Mosede Fort klædt i gamle militæruniformer arrangerer oplevelsesstationer med bajonetfægtning, håndgranatskast og tovtrækning og fortæller om sikringsstyrken og 1. Verdenskrig.

Arrangementet foregår under åben himmel. I tilfælde af regn rykker borgmesterens tale og kaffe/kage indendørs i Fritidsklubben Bagsværd Fort på samme adresse.

### Program

- 14.00: Oplevelsesstationer åbner.
- 14.00: Rundvisning 1 i fortet begynder (20 min.)
- 14.30: Borgmester Serdal Benli byder velkommen og uddeler børnemedaljer
- 15.00: Rundvisning 2 på fortet
- 15.30: Rundvisning 3 på fortet
- 16.00: Oplevelsesstationer lukker og flagdagen slutter

Kaffevogn, sodavand og skønne medaljer hele eftermiddagen.

Tilmelding senest tirsdag 1. september.

Af hensyn til uddeling af børnemedaljer og bestilling af gode medaljer hos bageren, sætter vi pris på tilmelding senest 1. september.

Hvis hjemmesiden driller, så kontakt Thine Buch Laursen int.sek@gladsaxe.dk , telefon 39 57 50 14.

![Bagsværd Fort](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/271c4388-f28a-4e5c-db16-08dec76ef0f1?width=800)

Bagsværd Fort

![Flagdagskager](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/cee71f85-69de-414c-8161-08ddf933fe52?width=800)

*Flagdagskager*

                            [Læs Flagmagasinet 2025 her](https://flagdagen.paperturn-view.com/flagdagsmagasin-2025-klar-print?pid=ODk8904058&amp;source=qr)
