---
title: "Fravalg af forsøg på genoplivning"
description: "Tag stilling til om du ønsker at blive genoplivet ved hjertestop"
date: "2025-02-24"
created: "2025-02-21"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Borger](https://gladsaxe.dk/borger)

                    [Seniorer](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer)

                    [Hjælp ved sorg og krise, når livet slutter](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/hjaelp-ved-sorg-og-krise-naar-livet-slutter)

                [Fravalg af forsøg på genoplivning](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/hjaelp-ved-sorg-og-krise-naar-livet-slutter/fravalg-af-forsoeg-paa-genoplivning)

# Fravalg af forsøg på genoplivning

Når du fylder 60 år, kan du registrere, hvis du ikke ønsker at blive forsøgt genoplivet ved hjertestop. Du skal være i stand til at varetage dine helbredsforhold, når du foretager registreringen. Det betyder, at du skal være habil og i stand til at forstå konsekvenserne af dit valg.

                            [Læs mere om fravalg af genoplivning på hjemmesiden Sundhed.dk](https://www.sundhed.dk/borger/min-side/mine-registreringer/fravalgafgenoplivning/)
