---
title: "Nyhedsbrev for oktober måned for beboere og pårørende på Egegården - 2026"
description: "Status på aktiviteter, hverdagen, personalsituationen"
date: "2026-10-16"
created: "2026-10-16"
---

[Hjem](https://gladsaxe.dk/)

                    [Borger](https://gladsaxe.dk/borger)

                    [Seniorer](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer)

                    [Boliger for seniorer](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/boliger-for-seniorer)

                    [Plejeboliger](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/boliger-for-seniorer/plejeboliger)

                    [Egegården](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/boliger-for-seniorer/plejeboliger/egegaarden)

                    [Til dig, der bor på Egegården](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/boliger-for-seniorer/plejeboliger/egegaarden/til-dig-der-bor-paa-egegaarden)

                [Nyhedsbrev for oktober måned for beboere og pårørende på Egegården - 2026](https://gladsaxe.dk/borger/seniorer/boliger-for-seniorer/plejeboliger/egegaarden/til-dig-der-bor-paa-egegaarden/nyhedsbrev-for-oktober-maaned-for-beboere-og-paaroerende-paa-egegaarden-2026)

# Nyhedsbrev for oktober måned for beboere og pårørende på Egegården - 2026

## Kære beboere, pårørende og medarbejdere på Egegården

Så er vi kommet godt ind i oktober måned, og efteråret har for alvor meldt sin ankomst.
Rundt omkring Egegården begynder bladene på træer og buske at skifte farve. De grønne nuancer bliver langsomt afløst af efterårets smukke gule, orange, røde og brune farver. Dagene bliver kortere, og selv om solen stadig kan kigge frem og give os nogle dejlige efterårsdage, mærker vi tydeligt, at sommeren nu ligger bag os.

Men efteråret har heldigvis også sin helt egen charme.
Og netop efterårets farver og stemning var med til at danne rammen om den fantastiske høstfest, som blev afholdt på Egegården den 1. oktober.
Det blev en helt særlig oplevelse, som fortjener nogle ord med på vejen.

Oktober byder dog også på meget andet. Beboer- og Pårørenderådet fortsætter arbejdet med en række vigtige spørgsmål om beboernes hverdag, pleje, omsorg og aktiviteter. Der er gennemført en måltidsundersøgelse, beboermøderne er kommet i gang igen, og der er flere gode arrangementer at glæde sig til i resten af oktober og i november.
Så der er heldigvis en hel del at fortælle om.

### En fantastisk høstfest – og en stor tak til medarbejderne

Den 1. oktober blev der holdt høstfest på Egegården. - Og sikke en fest!
Der var dækket smukt op, og udsmykningen var inspireret af naturens dejlige efterårsfarver. Det hele var gennemført med en varme og omhu, som var med til at skabe en helt særlig stemning. Det blev ganske enkelt et fantastisk vellykket arrangement.
En meget stor tak skal lyde til de mange medarbejdere, som var med til at planlægge, forberede og gennemføre festen.

Og selvfølgelig også til køkkenet, som endnu en gang leverede mad og service på et niveau, som selv mange store restauranter kunne være misundelige på. Men det, der gjorde størst indtryk, var faktisk ikke alene maden eller de smukt dækkede borde.
Det var hele den måde, festen blev gennemført på.

For man skal huske, at Egegården er hjem for mennesker, hvoraf nogle har betydelige fysiske eller kognitive udfordringer. Det stiller helt særlige krav til både planlægning, logistik og omsorg, når så mange mennesker skal samles til en fest. Der skal være plads til alle. Nogle beboere benytter mindre kørestole, andre større kørestole, og nogle har behov for særlig hjælp for at kunne deltage. Bordene skal placeres, så alle kan komme til, og der skal også være mulighed for at komme ud på dansegulvet – selv om man sidder i kørestol.
Alt dette kræver omtanke og en stor fælles indsats.

Og hvor var det dejligt at opleve, hvordan medarbejderne med stor entusiasme, engagement og glæde var med til at skabe festen.
Der blev ikke bare serveret mad og sørget for det praktiske. Der blev skabt stemning, nærvær og fællesskab.

Når man ser medarbejdere, der med smil, varme og overskud giver deres egen glæde videre til beboerne, så bliver man ganske enkelt rørt. Det var en af de oplevelser, hvor man virkelig mærker, hvad Egegården også kan være, når alle gode kræfter arbejder sammen.
Fra Beboer- og Pårørenderådets side skal der derfor lyde en meget stor og hjertelig tak til alle, der bidrog til høstfesten.

Det var endnu en gang en særdeles rørende oplevelse, og på den måde blev oktober måned skudt rigtig godt i gang.

### Hvad arbejder Beboer- og Pårørenderådet med?

Beboer- og Pårørenderådet arbejder fortsat med en række vigtige spørgsmål, som alle på forskellig vis har betydning for beboernes hverdag, tryghed og livskvalitet på Egegården.

På vores seneste møder har vi blandt andet haft fokus på bemanding og kontinuitet i plejen, medarbejdernes arbejdsmiljø, kommunikationen mellem beboere, pårørende og medarbejdere samt mulighederne for flere og mere varierede aktiviteter.

Men ét emne fylder særligt meget i øjeblikket.Det er bemandingen på Egegården – ikke mindst i eftermiddags-, aften- og nattetimerne.

#### Bemandingen giver anledning til alvorlig bekymring

Fra Beboer- og Pårørenderådets side er vi alvorligt bekymrede for, om der i disse timer er tilstrækkeligt personale til at sikre den nødvendige pleje, omsorg og tryghed.
Vi oplever, at bemandingen er langt i underkanten af, hvad der efter vores opfattelse bør kunne forventes.

Det handler ikke alene om at få løst de mest nødvendige praktiske opgaver. Det handler også om at have tid til at hjælpe en beboer, når behovet opstår, skabe ro og tryghed og yde den personlige omsorg, som er så vigtig – ikke mindst for beboere med betydelige fysiske eller kognitive udfordringer.

På Beboer- og Pårørenderådets møde den 10. september blev vi orienteret om, at der på hverdage nu er 28 medarbejdere i dagvagt på hele Egegården, hvor der tidligere var mellem 34 og 38. Vi fik samtidig oplyst, at der om aftenen er omkring tre til fire færre medarbejdere end for et par år siden.
Det er en udvikling, som giver anledning til alvorlig eftertanke.

#### Hvordan ser det ud sammenlignet med resten af landet?

VIVE – Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd – har for Ældre Sagen og FOA gennemført en landsdækkende undersøgelse af normeringerne på danske plejehjem.

Undersøgelsen viser, at der på en almindelig hverdag i gennemsnit er:

- Én medarbejder til 2,6 beboere i dagtimerne.
- Én medarbejder til 6,5 beboere i aftentimerne.
- Én medarbejder til 21 beboere i nattetimerne.

For et plejecenter med eksempelvis 100 beboere svarer det til omkring 38 medarbejdere om dagen, 15 om aftenen og knap fem om natten.
Det er naturligvis landsgennemsnit og ikke nødvendigvis udtryk for, hvad der er en tilstrækkelig bemanding. Men tallene giver alligevel et vigtigt sammenligningsgrundlag.

Vi har derfor bedt Egegårdens ledelse om et mere præcist overblik over den faktiske bemanding, herunder hvor mange medarbejdere der er til stede på de forskellige tidspunkter af døgnet, og hvor stor en del af arbejdet der udføres af fastansatte og vikarer.
Vi ønsker også større klarhed over de økonomiske rammer og over, hvordan bemandingen påvirker kontinuiteten og trygheden for beboerne.

#### Gladsaxe bør have højere ambitioner

Fra Beboer- og Pårørenderådets side mener vi ikke, at Gladsaxe Kommune bør stille sig tilfreds med blot at ligge på niveau med landsgennemsnittet, hvis dette niveau ikke er tilstrækkeligt til at sikre den kvalitet og værdighed i ældreplejen, som vi ønsker.

Gladsaxe er en kommune, der på mange andre områder har høje ambitioner.
Efter vores opfattelse bør det også gælde ældreplejen. Vi mener derfor, at kommunen bør have ambitioner om at være blandt de kommuner, der går foran med gode og trygge forhold for vores ældre medborgere – frem for alene at måle sig med et gennemsnit, som i sig selv kan give anledning til bekymring.

Det er vigtigt at understrege, at dette ikke er en kritik af de mange medarbejdere, som hver eneste dag yder en stor og engageret indsats. Tværtimod ønsker vi, at medarbejderne får de bedst mulige rammer for at udføre deres arbejde. Vi ved også, at Egegårdens ledelse arbejder inden for de økonomiske rammer, som kommunen stiller til rådighed.

Netop derfor er det vigtigt, at Beboer- og Pårørenderådet ikke alene forholder sig til de konkrete forhold på Egegården, men også til de overordnede rammer, som har betydning for beboernes hverdag. Når der er behov for det, skal vi derfor også kunne tage spørgsmålene videre til Gladsaxe Kommune og kommunens politikere.

#### Tryghed, arbejdsmiljø og nærvær

Bemandingen hænger naturligvis tæt sammen med flere andre forhold. Vi arbejder derfor også videre med spørgsmål om medarbejdernes arbejdsmiljø, kontinuitet i plejen, kommunikationen og den daglige omgangstone.

Vi ønsker en hverdag, hvor beboerne møder kendte medarbejdere, hvor der er tid til den personlige kontakt, og hvor både beboere, pårørende og medarbejdere oplever en venlig og respektfuld omgangstone.
Vi er samtidig optaget af, at der bliver fulgt op på de erfaringer, som beboere og pårørende gør sig i hverdagen. Det gælder også, når de erfaringer ikke nødvendigvis kan genfindes i de mere overordnede tilsynsrapporter.

For os i Beboer- og Pårørenderådet er det vigtigt, at både de positive resultater og de konkrete oplevelser fra dagligdagen indgår i vurderingen af, hvordan Egegården fungerer.
Vi ønsker at være et råd, som både kan rose, når noget fungerer godt, og være positivt kritisk, når noget kan gøres bedre. Og vi vil fortsætte arbejdet i en konstruktiv dialog med ledelsen.
For det handler i sidste ende om noget ganske enkelt:

**Egegården skal være et trygt og værdigt hjem, hvor der er tid til både den nødvendige pleje og den menneskelige omsorg.**

### Aktiviteter og fælles overblik – et godt arbejde at bygge videre på

Der bliver allerede gjort en stor indsats for at skabe gode oplevelser og aktiviteter for beboerne på Egegården. Egegårdens aktivitetsmedarbejdere lægger både tid, energi og engagement i at tilrettelægge et varieret program med blandt andet musik, fællessang, kreative aktiviteter, film, banko, motion og hyggelige stunder sammen med andre.
Der bliver også gjort et stort arbejde med at udarbejde aktivitetsoversigter, så beboerne kan følge med i de mange tilbud. Det vil vi fra Beboer- og Pårørenderådets side gerne anerkende og sige tak for.

På mødet den 10. september talte vi med ledelsen om, hvordan vi i fællesskab kan bygge videre på det gode arbejde og gøre det endnu lettere for både beboere og pårørende at få overblik over aktiviteterne. En af idéerne er at supplere de eksisterende uge- og månedsplaner med et mere langsigtet aktivitetsårshjul, som kan give et samlet overblik over større arrangementer og begivenheder i løbet af året.
Det kunne eksempelvis være sommerfest, påskefrokost, høstfest, musikarrangementer, udflugter og andre hyggelige fællesoplevelser.

Ledelsen har tilkendegivet, at der arbejdes videre med et samlet aktivitetsårshjul for resten af 2026 og for 2027, som efterfølgende skal kunne deles med beboere og så vidt muligt også med pårørende. Tanken er altså ikke at erstatte de gode aktivitetsoversigter, der allerede bliver lavet, men at supplere dem, så man også kan se lidt længere frem og måske glæde sig til noget særligt.

Det kan samtidig gøre det lettere for pårørende og frivillige at planlægge deres deltagelse og tilbyde en hjælpende hånd, når der er brug for det. Vi vil også gerne fortsætte det gode samarbejde om, at beboere fra alle fire afdelinger får mulighed for at være med til de fælles arrangementer. Her kan der indimellem være nogle praktiske udfordringer, især når en beboer har behov for hjælp til at komme frem og tilbage.

Det er noget, vi sammen med ledelsen og medarbejderne gerne vil finde gode løsninger på. For det er netop gennem samarbejde, engagement og gode idéer, at vi kan skabe endnu flere af de dejlige oplevelser, som betyder så meget i hverdagen på Egegården.

### Måltidsundersøgelse på Egegården

I slutningen af september blev der gennemført en måltidsundersøgelse på Egegården. Det er vi fra Beboer- og Pårørenderådets side meget glade for, for maden og måltiderne er en vigtig del af hverdagen. Der var en forholdsvis god repræsentation fra alle fire afdelinger – A, B, C og D – med i gennemsnit omkring 7–10 deltagende beboere fra hver afdeling. Det synes vi faktisk er rigtig pænt fremmøde.

Undersøgelsen har givet en række spændende oplysninger, som forhåbentlig kan bruges konstruktivt i det videre arbejde med både maden og selve måltidsoplevelsen. For et godt måltid handler jo om meget mere end den mad, der ligger på tallerkenen.
Det handler også om stemningen omkring bordet, om hvordan maden bliver præsenteret og serveret, om der er ro og tid til at spise, og om beboerne får mulighed for at give udtryk for deres egne ønsker.

Beboer- og Pårørenderådet havde gerne set, at undersøgelsen også var blevet suppleret med observationer af de faktiske måltider ude i afdelingerne.
På den måde kunne man have fået nogle mere kvalitative oplysninger om, hvordan måltiderne rent faktisk foregår i hverdagen.
Det kunne eksempelvis handle om samspillet mellem medarbejdere og beboere, hjælp til spisning, borddækning, ro omkring måltidet og beboernes muligheder for selv at vælge.
Det er ikke ment som en kritik af den gennemførte undersøgelse, men som et forslag til, hvordan man måske fremover kan få et endnu mere nuanceret billede.

For vi tror på, at de bedste forbedringer skabes, når man både lytter til, hvad beboerne fortæller, og ser på, hvordan hverdagen fungerer i praksis.
Vi ser derfor frem til at høre mere om resultaterne og ikke mindst om, hvordan de kan omsættes til konkrete forbedringer, hvor der måtte være behov for det.

### Beboermøderne er kommet i gang igen

I perioden fra den 6. til den 8. oktober blev der afholdt beboermøder i afdelingerne på Egegården. Det er rigtig positivt. Beboermøderne er en vigtig mulighed for, at beboerne kan fortælle om, hvad der optager dem i hverdagen, komme med forslag og stille spørgsmål direkte til ledelsen.

Der har gennem en periode været nogle huller i afviklingen af disse møder. Nogle møder er blevet udsat eller aflyst, og det har ikke altid været tydeligt, hvornår der skulle holdes nye møder. Derfor er vi meget glade for, at der nu igen er fokus på at få en mere regelmæssig møderække i gang. Ledelsen har tilkendegivet, at der fremover som udgangspunkt skal holdes beboermøder cirka hver anden til tredje måned.

Selvfølgelig kan der være perioder, hvor det ikke passer ind – eksempelvis omkring jul, påske eller andre travle tidspunkter. Det afgørende er, at der bliver skabt en fast og nær dialog mellem beboerne og ledelsen i den enkelte afdeling. Og ikke mindst, at der bliver fulgt op på de spørgsmål og forslag, som kommer frem.

Beboer- og Pårørenderådet vil også gerne deltage i disse møder, hvor det er relevant, så vi kan få endnu bedre kendskab til, hvad der rører sig rundt omkring på Egegården.
Det er nemlig ofte i den helt nære dialog, at man finder frem til de små forbedringer, som kan gøre en stor forskel i hverdagen.

### Aktiviteter i resten af oktober

Der er heldigvis fortsat en række gode aktiviteter på programmet i oktober. De faste tilbud med blandt andet film, holdtræning, musik og bevægelse, fællessang og fredagsbar fortsætter, og der er også mulighed for hyggelige besøg og ture ud, når vejret tillader det.
Og så er der nogle særlige arrangementer, som er værd at fremhæve.

#### Banko i Festsalen

**Torsdagene den 15., 22. og 29. oktober kl. 14.00** er der banko i Festsalen.
Banko er en hyggelig aktivitet, hvor der både er mulighed for lidt spænding og for at være sammen med andre.
Har man brug for hjælp til at komme til Festsalen, opfordres man til at tale med personalet.

#### Musikforestillingen "Bankofeber for fuld plade"

**Fredag den 23. oktober kl. 10.30** er der musikforestilling i Festsalen med titlen Bankofeber for fuld plade.
Det lyder som et arrangement, hvor der er lagt op til både musik og godt humør.

#### Fællessang og musik

**Fredag den 23. oktober kl. 11.45–12.15** er der fællessang og musik på 1. sal, og **fredag den 30. oktober** er der igen fællessang og musik samme tid og sted.
Der er også fredagsbar på programmet, hvor beboerne kan mødes og hygge sig.

#### De faste tilbud

Derudover fortsætter de faste tilbud med blandt andet film i tv-stuen om mandagen, holdtræning om tirsdagen og torsdagen samt musik og bevægelse. Hold øje med aktivitetsplanerne i afdelingerne, hvor de nærmere tidspunkter og steder fremgår.
Vi håber, at så mange som muligt får glæde af tilbuddene.

### Mortensaften den 10. november – pårørende kan spise med

Selv om vi endnu kun er i oktober, er der allerede nu god grund til at sætte kryds i kalenderen ved **tirsdag den 10. november.**
Her markerer Egegården Mortensaften med en dejlig **middag kl. 17.30.**

#### Menu

Menuen står på confiteret andelår, hvide og brune kartofler, brun sovs og forskelligt tilbehør. Til dessert serveres der gammeldags æblekage.

Og det bliver heldigvis også muligt for beboerne at invitere en pårørende med til middagen.

#### Pris

Prisen for en **pårørende er 175 kr.**

Beløbet skal betales via **MobilePay nr. 621388** senest den 29. oktober.
Husk at skrive beboerens bolignummer ved betalingen.

Det er et rigtig dejligt initiativ, som giver mulighed for at samles om en god middag og nyde lidt af den stemning, der hører Mortensaften til.
Vi håber, at mange pårørende vil benytte sig af muligheden.

### Afslutningsvis

Oktober er en dejlig måned, hvor efterårets farver for alvor begynder at præge omgivelserne omkring Egegården.
Og selv om dagene bliver kortere, er der heldigvis stadig masser af muligheder for gode oplevelser, fællesskab og hyggelige stunder.

Høstfesten den 1. oktober viste på allerbedste vis, hvad der kan skabes, når medarbejdere, køkken og alle de øvrige gode kræfter på Egegården arbejder sammen om at give beboerne en særlig oplevelse.
Det er den slags stjernestunder, vi skal værne om og gerne skabe endnu flere af.

Fra Beboer- og Pårørenderådets side vil vi samtidig gerne gentage vores opfordring:
Intet er for småt, og intet er for stort til, at I kan henvende jer til os.

Det kan være en god idé til en aktivitet, noget i hverdagen, som fungerer særlig godt, eller noget, som I synes, der bør gøres anderledes. Vi tager alle henvendelser alvorligt og arbejder seriøst med dem. Nogle spørgsmål kan løses i den enkelte afdeling. Andre kræver en dialog med Egegårdens ledelse. Og når der er behov for det, tager vi også de mere overordnede problemstillinger videre til Gladsaxe Kommune og kommunens politikere. For vores opgave er at være med til at sikre, at beboernes og de pårørendes stemmer bliver hørt.

Og som vi har skrevet før: Egegården er først og fremmest beboernes hjem.

Derfor skal hverdagen ikke alene handle om pleje og praktiske opgaver, men også om nærvær, tryghed, selvbestemmelse, glæde og livskvalitet.
Tak til alle medarbejdere, frivillige og pårørende, som hver dag bidrager til at gøre Egegården til et godt sted at bo.

Og endnu en gang en særlig stor tak til alle, der var med til at gøre høstfesten til så fantastisk en oplevelse.

Har du input til Beboer- og Pårørenderådet, er du altid meget velkommen til at kontakte os på email: peter@bpregegaarden.dk
Næste møde i Beboer- og Pårørenderådet afholdes 28. oktober 2026.

![](https://gladsaxe.dk/i/MOLIRIMEDIA/2caf23ce-6588-4331-8100-d7937028a048?width=800)

                            [Læs mere om beboer- og pårørenderådet på Egegården](https://gladsaxe.dk/MOLIRIPAGE/25091209-0f3e-4a19-8290-fc0a928a191a)

### Egegården

                                Klausdalsbrovej 213, 2860 Søborg

                                egegaarden@gladsaxe.dk

### Ring til os

[39 57 46 00](tel:39%2057%2046%2000)

### Bemærk

                            Plejebolig leder: Jan Munkholm. Telefonnummer: 20 34 16 73
